مقالات

جنگل درمانی چیست؟

جنگل درمانی چیست؟

جنگل درمانی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

این روش درمانی از یک تکنیک سنتی ژاپنی به نام shinrin-yoku یا “حمام جنگل” الهام گرفته شده است. در این روش درمانی افراد به همراه یک مربی آموزش دیده، در جنگل یا دیگر مناطق طبیعی قدم میزنند.بر خلاف پیاده روی معمولی یا طبیعت نوردی که با هدف رسیدن به یک نقطه خاص یا مشاهده جانوران مختلف ، از حشرات گرفته تا حیوانات اهلی، انجام میشود، جنگل درمانی با هدف ایجاد آرامش بیشتر و رها سازی  ذهن از مشکلات و دغدغه های روزمره انجام میشود. در طول مسیر مربی افراد تحت نظرش را به ایجاد ارتباط عمیق تر با خودشان و البته طبیعت دعوت میکند و تلاش میکند تا در این افراد احساس بهتری به وجود بیاورد.

shinrin-yoku در سال 1980 در پاسخ به بحران ملی سلامت به وجود آمد. رهبران ژاپن در آن زمان متوجه افزایش شدید بیماری های مرتبط با استرس، به دلیل افزایش ساعت کار در کارخانه ها و شرکت های مختلف شدند.

آزمایش های مختلفی برای پیدا کردن یک راه حل مناسب برای این مشکلات انجام شد و پس از سال ها دانشمندان به این نتیجه رسیدند که “حمام جنگل” میتواند به کاهش استرس کمک کند، تمرکز و دقت افراد را افزایش میدهد، سیستم ایمنی را تقویت میکند و به طور کل احساس بهتری در انسان به وجود می آورد.

جنگل درمانی چگونه بر روی بدن انسان تاثیر میگذارد؟

استرس موجب افزایش سطح هورمون کورتیزول در خون میشود. افزایش این هورمون در دراز مدت موجب افزایش فشار خون، سردرد و افزایش ریسک بیماری های قلبی و دیگر مشکلات سلامتی میشود.

اکثر درختان مواد روغنی فراری به نام فیتونسید phytoncide ترشح میکنند که خاصیت ضدمیکروبی دارد و میتواند بر سیستم ایمنی بدن تاثیر بگذارد. یک مطالعه در کشور ژاپن نشان داد تعداد سلول های سیستم ایمنی بدن که در مبارزه با بیماری ها و سلول های سرطانی نقش مهمی بازی میکنند، در افرادی که به مدت 3 روز و 2 شب در جنگل ساکن شده بودند در مقایسه با گروهی که در شهر زندگی میکردند، بسیار بیشتر شده بود و نکته جالب این است که این اثر تا 1 ماه بعد از اتمام سفر جنگلی هم در افراد قابل مشاهده بود.

جنگل درمانی چیست؟آشنایی با مزایای طبیعت درمانی بر روی سلامت جسمانی و روانی

اما اگر نمیتوانید 3 روز در جنگل بمانید لازم نیست نگران شوید. در یک مطالعه که در انگلستان بر روی 20000 نفر انجام شد، گذراندن 120 دقیقه در فضای باز در طول هفته منجر به کاهش سطح استرس و افزایش حس رضایت و سلامتی در افراد شد. لازم نیست که این 120 دقیقه در یک روز باشد و افراد میتوانند با روزی 20 دقیقه قدم زدن در فضای طبیعی یا پارک نزدیک محل زندگیشان از فواید بیشمار این عمل بهره مند شوند.

در تحقیقات دیگری مشاهده شد افرادی که در معرض روغن درختان مختلف قرار گرفته بودند سطح استرس بسیار کمتری را نسبت به قبل تجربه کرده اند، شدت آلرژی و حساسیت آن ها کمتر شده و کیفیت خواب آنها افزایش پیدا کرده بود.

در تحقیقاتی که یک دهه قبل بر روی بیماران بستری در بیمارستان انجام شد ، نتایج بسیار جالب توجهی بدست آمد. بیمارانی که پنجره اتاقشان رو به فضای سبز بود نسبت به بیماران بستری در اتاق رو به خیابان یا ساختمان و در شرایط یکسان، سریع تر بهبود پیدا کرده بودند.

منبع

Harvard Medical School

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *